ANASAYFA HABER / MAKALE ARA FOTO GALERİLER VİDEOLAR TÜM ANKETLER

HABER / MAKALE ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Akü fabrikası atıkları çevreye zehir saçıyor

Akü fabrikası atıkları çevreye zehir saçıyor

Tarih 30Nisan2010, 12:44 Editör Yeşil Gündem

Kartal'da depo olarak kullanılan eski Mutlu Akü fabrikasının yıkımını yapan firma, yıkımı tamamladıktan sonra Mutlu Akü'yle ihtilafa düştü. İhtilaf nedeniyle arazideki zararlı kimyasal atıklar imha edilemiyor.

Mutlu Akü, geçen yıl Kartal’da bulunan eski fabrikasının yıkımını bir sözleşmeyle "Altu" isimli firmaya verdi. İki firma arasında yapılan sözleşmeye göre, firma yıkımı yapacak ve çıkan geri dönüştürülebilir malzemeyi alacaktı. Ancak arazide "ocak cürufu" olarak nitelendirilen ve çevreye ciddi anlamda zarar veren maddenin tahliyesi, kimyasal madde olduğu gerekçesiyle firma tarafından gerçekleşmedi.

Mutlu Akü, işin bitmediğini iddia ederek, işi alan firmanın alması gereken geri dönüştürülebilir dönüştürülebilir malzemeyi almasına izin vermedi.

İhtilaf devam edince firma mahkemeye başvurdu. İstanbul İl ve Çevre Müdürlüğü, arazide tehlikeli atık olduğunu tespit ederek arazide çalışmayı durdu. Eylül ayında alınan bu karar sonrası tehlikeli atık olarak nitelendirilen malzeme arazide dururken, Mutlu Akü bu karar nedeniyle arazideki geri dönüştürülebilir malzemeyi vermediğini bildirdi.

Yıkımı yapan firma yetkilisi konuyu İl Çevre Müdürlüğü’ne bildirdiğini belirterek şunları söyledi, “ İl Çevre Müdürlüğü geldi atıkların tespitini yaptı. İki, üç geliyor, Mutlu Akü’nün elemanları ne gösterirse, onların gösterdikleri dışında bir şey görmüyorlar. 9’uncu ayda işi durdurdular.”

FABRİKA SAHASININ ALTINDAN DENİZE DERE GİDİYOR

Bu durum dolayısıyla mağdur olduğunu belirten firma yetkilisi, “Ben işimi bitirdim. Atıklar hala orada duruyor. Üç beş yüz tonu kanallarda, toprağın altında. Fabrika sahasının ortasından denize dere geçiyor.” diyerek atıkların denize gittiğini de iddia etti.

Firma yetkilisi, İl Çevre Müdürlüğü’nün önce 15 bin ton atık tespit ettiğini ardından Mutlu Akü’nün uyarısı üzerine bunu 4 bin tona düşürdükleri de dile getirdi.

15 BİN TON ATIK 4 BİN TON OLDU

Resmi yazıda geçen ifadeler yıkımı yapan firma yetkilisinin söylediklerini doğrular nitelikte. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme sonucunda hazırlanan yazıda şu ifadelere yer veriliyor: “Mutlu Akü ve Malz. San. Aş’ye ait terk edilmiş fabrika sahası olduğu, sahada bulunan ve tehlikeli atık sınıfında yer alan fırın cürufu ve köpüklerin açık olarak depolandığı, atık miktarının yaklaşık 15 bin ton olduğu, alanda terk edilmiş fabrika binalarının yıkım faaliyetlerinin olduğu hususları tespit ve beyan edilerek fotoğraflanmıştır”… Aynı yazının diğer paragrafında ise Mutlu Akü’nün atık miktarına itiraz ettiği belirtilerek şu ifadelere yer verilmiş; “ (…) atık miktarında yeniden hesaplamaya gidildiğini, hesaplanan atık miktarının 4bin 410 ton olduğu İl Müdürlüğü’müze bildirilmiştir.”

Ayrıca yazıda fırın cüruflarının bir an önce sahadan kaldırılması istenerek sahada uzun süre depolanma sonucu oluşması muhtemel yer ve toprak suyu kirlilik kontrolünün de 30 iş gününde yapılması isteniyor.

NİSAN SONUNA KADAR SÜRE TANINDI

İl Çevre Müdürlüğü’nün 09.09.2009 tarihli bu yazısına rağmen sahada herhangi bir işlem yapılmadığını belirten firma yetkilisi şunları söyledi; “Mutlu Akü, Çevre’ye nereyi gösterirse orada tespit yaptılar. Toprak altının denetlenmesi yapılmadı. İl Çevre Müdürü’nün yanına Nisan ayının başında gittim, Mehmet Emin Bey, olan bitenden haberim var dedi. Çevre Bakanlığı ceza kesmiş, bir ay müsaade vermiş onlar da Nisan’ın sonuna kadar gün vermişler. Şu ana kadar hiçbir hareket yok. Benim tahminim İstanbul İl Çevre Müdürlüğü buraya müdahale ederken kendini düşünerek ediyor. Ben ihbarı yaptım, Çevre gelsin el atsın ama Mutlu Akü ne isterse Çevre onu yapıyor. 15 bin ton malzeme diyor çevre onaylıyor, bir ay sonra mutlu akü yeniden hesaplayacağım diyor 4 bin tona indiriyor Çevre buna karşı bir işlem yapmıyor. Niye yapmıyor? Kimse kimseye bu devirde bedava bir şey yapmıyor. Bir vatandaş olsa, para gücü olmasa bu fabrikayı topa tutarlar. Tuzlada iki tane varil bulundu diye ortalık ayağa kalktı. Burada 15 bin ton var. Bir gram kurşunun doğaya verdiği zararı biliyoruz.”

KOYUN CAN, KASAP ET DERDİNDE

Fabrika yıkımını yapan ve geri dönüşümlü malzemeyi yıkım bedeli olarak alacak olan firma, geri dönüşümlü malzemeyi alamadığı için mağdur olduğunu belirtirken, aynı zamanda Mutlu Akü’nün kendilerine arazide zehirli kimyasal madde bulunduğuna dair bilgi vermediğini de iddia ediyor. Firma yetkilisi zehirli atık maddenin tahliye edilmesinin maliyetinin ise 3 milyon TL olduğunu, İZAYDAŞ’tan bu konuda rakam aldığını belirtiyor.

Mutlu Akü ise, firmanın işi tamamıyla bitirmediğini belirterek, atıkların sahadan kaldırılmasını istiyor. İki firma karşılıklı restleşirken zehirli atıklar toprağa ve suya karışarak doğayı kirletmeye devam ediyor.

İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne konu hakkında sorduğumuz sorulara henüz bir cevap gelmedi.

CİHAN

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çevre Kirliliği

Kendini Yakan Gönüllü Çevreci İlginç Bir Eyleme Daha İmza Attı!

Kendini Yakan Gönüllü Çevreci İlginç Bir Eyleme Daha İmza Attı! Marmaris'te çevre duyarlılığıyla tanınan İmdat Avcı, daha önce yaptığı ilginç eylemlerine bir yenisini daha ekl...

Milet Antik Kenti'nde Çevre Kirliliği

Milet Antik Kenti'nde Çevre Kirliliği Türkiye'nin önemli antik kentleri arasında yer alan Milet Antik Kenti'nde yaşanan çevre kirliliği sorunu ye...
Yaşam ve zafere dair..06Kasım2010

FOTO GALERİ

MİNİ ANKET

Türkiye'de Nükleer Santral Kurulsun mu?
Tüm Anketler

GÜNCEL HAVA DURUMU

Detaylar için resme tıklayın.

© 2008-2010 Naturalhaber.com | Tüm Hakları Saklıdır.
RSS | Ana Sayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi