ANASAYFA HABER / MAKALE ARA FOTO GALERİLER VİDEOLAR TÜM ANKETLER

HABER / MAKALE ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye'nin Koruma Alanları Tehlikede

Türkiye'nin Koruma Alanları Tehlikede

Tarih 27Nisan2010, 13:12 Editör Yeşil Gündem

Doğa Derneği: Maden Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Türkiye'nin en önemli korunan alanlar ağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları maden arama çalışmalarına açılmak isteniyor.

Doğa Derneği, Türkiye'de korunan alanları bekleyen sorunlarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Maden Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Türkiye'nin en önemli korunan alanlar ağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları maden arama çalışmalarına açılmak isteniyor. Tasarı kabul edilirse, Türkiye'nin doğal zenginliklerini barındıran en önemli alanlar maden şirketlerinin eline geçecek ve birçok canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Türkiye'deki 79 Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 1 milyon 200 bin hektarlık bir alan kaplıyor ve Türkiye'deki korunan alanların yüz ölçümünün üçte birini oluşturuyor. Bu alanlar, Anadolu Yaban Koyunu, dağ keçisi, ayı, sırtlan ve flamingo gibi Anadolu'ya özgü ve nadir yüzlerce canlının son yaşam alanları. Yeni maden yasa tasarısı ile maden şirketlerine dokunulmazlık kazandırılıyor ve Yaban Hayatı Koruma Alanları da bu şirketlerin kullanımına açılıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, tasarının korunan alanları korumasız hale getirerek küresel maden şirketlerinin insafına terk ettiğini belirtti. Eken, kanun tasarısı hakkında "Hazırlanan yasa taslağı, Türkiye topraklarının koşulsuz şartsız yağması anlamına gelmektedir ve belli ki uluslar arası maden lobisinin güdümüyle hazırlanmıştır. Tasarı, Bern Sözleşmesi başta olmak üzere Türkiye'nin imzaladığı uluslar arası anlaşmaları açıkça ihlal etmektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları'ndaki daha önce yapılmak istenen maden çıkarma çalışmaları, mahkemeler tarafından durdurulmuştur. Bu tasarı meclisten geçerse, kanunun iptali için daha üst hukuki mercilere gitmek gerekecektir. Çevre ve Orman Bakanlığı, korumakla yükümlü olduğu Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları'na sahip çıkmalı ve bu kanunun Meclis'e gitmesini durdurarak Türkiye doğasını koruma görevini yerine getirmelidir" dedi.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğal Hayat

Keklikleri avcılardan mayınlı arazide koruyorlar

Keklikleri avcılardan mayınlı arazide koruyorlar Tunceli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma Şube görevlileri, kaçak avlanan avcılarda yakaladıkları keklikleri ...

Kuş ''Cehennemi''

Kuş ''Cehennemi'' Van'a 30 kilometre uzaklıkta bulunan Erçek Gölü'nde kuş ölümleri yaşanıyor. Kuşların ölüm nedeni yapılan in...
Yaşam ve zafere dair..06Kasım2010

FOTO GALERİ

MİNİ ANKET

Türkiye'de Nükleer Santral Kurulsun mu?
Tüm Anketler

GÜNCEL HAVA DURUMU

Detaylar için resme tıklayın.

© 2008-2010 Naturalhaber.com | Tüm Hakları Saklıdır.
RSS | Ana Sayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi