ANASAYFA HABER / MAKALE ARA FOTO GALERİLER VİDEOLAR TÜM ANKETLER

HABER / MAKALE ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kürk giymek vahşete ortak olmaktır!

Kürk giymek vahşete ortak olmaktır!

Tarih 17Haziran2009, 21:24 Editör Yeşil Gündem

Bugün dünyanın çeşitli köşelerinde kürkleri için binlerce hayvan üretiliyor, son derece kötü koşullarda yetiştiriliyor. Sonunda kürkleri zedelenmesin diye de canlı canlı yüzülüyor. Ya da yine kürkleri için, doğada avlanmak istenen hayvanlara çeşitli tuzaklar kuruluyor.

Gözlemleyen kuruluşların aktardıklarına göre, söz konusu hayvanlar tuzak ya da kapanlara yakalandıklarında o kadar acı çekiyor ki; kendi bacaklarını ısırıp kopararak kaçmaya çalışıyorlar. Avcı tuzağa gidip hayvanı alana dek, kaçmayı, yiyecek bulmayı ya da soğuktan ve yırtıcı hayvanlardan korunmayı başaramayan hayvanlar büyük acılar içinde ölüyor&

Geçtiğimiz yıl uluslararası hayvan hakları örgütleri tarafından kamuoyuyla paylaşılan bir video, dünyadaki kürk ticaretinin yüzde 70"ini tek başına üstlenen Çin"de süregelen korkunç vahşeti açığa çıkarmıştı. Video filmi, kürkleri için "vahşice" ve daha canlıyken öldürülen kedi ve köpeklerin görüntülerini içermekteydi. Bu vahşet, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın tepkisini çekti ve dünya çapında protestolar başladı. Çin"deki kanlı kürk pazarını hedef alan pek çok eylem yapıldı ve binlerce dilekçeyle ilgililerin dikkati bu vahşete çekilmeye çalışıldı.

KÖPEKLER DE KÜRK İÇİN ÖLDÜRÜLÜYOR

Merkezi ABD`de bulunan PETA(People For The Ethical Treatment of Animals/ Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Derneği) tarafından yeni yayınlanan bir video kürkleri için öldürülen kedi ve köpeklerin içler acısı durumunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Söz konusu videoda kedilerin ve köpeklerin kafeslerinden vahşice çıkarılıp bağlandığı ve kaynar suya atıldığı açıkça görülüyor. Kürkleri yüzülen bazı hayvanların bu esnada bilinçlerinin kaybolmamış olması dikkat çekiyor.

Doğada yaşam mücadelelerini sürdürmeye çalışan yaban hayvanları kadar, yaşamı paylaştığımız yakın dostlarımız olan evcil kedi ve köpekler de vahşi kürk tacirlerinin kurbanı olmakta.

ALIŞ VERİŞLERDE DİKKAT

kışlık giysi ve yılbaşı hediye alışverişlerinin yapıldığı şu günlerde birkaç önemli noktanın altını çizmekte yarar var.

Dünyadaki kürk üretiminin yüzde 70`ni üstlenen Çin`de üretilen kürkün yaklaşık yüzde 30`u yaban hayvanlarından, geri kalanıysa kürk çiftliklerinde, kafeslerde sıkış tıkış tutulan hayvanlardan elde ediliyor. Kedi ve köpeklerin kaderi diğer onlarca kürk mağduru hayvandan farklı olmuyor. Hepsi çok kötü koşullarda geçen çileli bir büyüme döneminin ardından akıl almaz vahşilikteki metotlarla öldürülüyorlar.

Ucuz kurk üretimi adına, korkunç bir vahşete göz yumuluyor. Ucuz işgücü için insanlık dışı koşullarda çalıştırılan insanlar kadar hayvanlar da vahşi kapitalizmin kurbanı oluyor. Çeşitli basın-yayın organları ve bütün dünyada kürke karşı oluşan olumsuz tavır nedeniyle, bZI moda firmalarının başvurduğu etiket sahteciliği yoluyla tüketiciler kürk hakkında yanlış bilgilendiriliyor. Çin`de uygulanan vahşeti bilen tüccarlar, ürünlerdeki "Çin Malı" etiketini çıkarıp yerine sahte etiket koyabiliyor veya kedi ya da köpek kürkünden üretilmiş kıyafet ve aksesuarları yanıltıcı ibarelerle pazarlayabiliyorlar.

Bu ürünlerin bazı kısımları kedi-köpek kürkü içerebildiği gibi tamamı bu ham madde ile yapılmış eşyalar da mevcut. Anahtarlık, terlik, saç tokası, tüylü oyuncak ve biblolar bu eşyaların en kolay ulaşılabilir örnekleri arasında. "Kedi" ve "köpek kürkü" içerdiği halde etiketinde " tavşan kürkü" yazan paltolar ve giyim eşyaları da var.

"Kürke Hayır Platformu" satın aldığınız ürünün vahşete kurban gitmiş bir hayvanın doğal giysisi olup olmadığını anlamak için yani gerçek "kürk" olup olmadığını anlamak içinse bir kaç basit test öneriyor: Yüzeye dokunduğunuzda gerçek bir hayvanın tüyüne dokunuyormuş hissi alıyorsanız, ya da kopardığınız bir tüyü çakmakla yaktığınızda "naylon" gibi erimek yerine insan saçı gibi "yanık" kokuyorsa bilin ki, gerçek kürk satın almışsınız demektir...

ıKADINLARIN GÜZELLEŞMEK İÇİN KÜRKE İHTİYACI YOK

Kadınların `güzel olmak için` Kürke ihtiyacı yok! Kürk ile elde edilen güzellik kürkün güzelliği değil, içindeki hayvanın güzelliğidir. Ancak arada bir fark vardır. Kürkü alınmış hayvanın güzelliği de, hayatı da alınmıştır. Kadın ise; zaten doğal haliyle güzeldir. Başka bir canlının yaşamak için gerekli bir parçasını alarak kendini normalden şişman gösterecek ve hayvan öldürdüğünün kanıtı olarak taşıyacağı bir başka aksesuara ihtiyacı var mıdır?!.

NEDEN, VÜCUDUNUZDA BİR`CESET` TAŞIMAK İSTEYESİNİZ?

Her yanı işlenip, parlatılıp, astarlanarak piyasada satışa sunulan, adına kürk dediğimiz şey, aslında öldürülmüş bir hayvanın parçasıdır. Vücudunun üzerinde komple bir ceset ya da onun bir parçasını taşımak sağlıklı bir davranış biçimi olarak kabul görebilir mi?! Bırakın, deriler ve kürkler hayvanların üzerinde kalsın!..

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayvanlar/Animals

Sarıkamış'ta bir 'yaban kedisi'

Sarıkamış'ta bir 'yaban kedisi' Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ilk kez bir yaban kedisi görüldüğü bildirildi.

Kırlangıç hikayesi

Kırlangıç  hikayesi Küçük bir kırlangıç yılda iki kere, Avrupa'daki üreme ve Afrika'daki kışlama alanları arasında binlerce kil...
Yaşam ve zafere dair..06Kasım2010

FOTO GALERİ

MİNİ ANKET

Türkiye'de Nükleer Santral Kurulsun mu?
Tüm Anketler

GÜNCEL HAVA DURUMU

Detaylar için resme tıklayın.

© 2008-2010 Naturalhaber.com | Tüm Hakları Saklıdır.
RSS | Ana Sayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi