ANASAYFA HABER / MAKALE ARA FOTO GALERİLER VİDEOLAR TÜM ANKETLER

HABER / MAKALE ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Çevre sorunlarına çözüm önerileri

Çevre sorunlarına çözüm önerileri

Tarih 02Kasım2009, 01:07 Editör Yeşil Kalem

Mersin Kalkınma ve İşbirliği Konseyi (MEKİK) Olağan Birleştirilmiş Yürütme ve Daimi Kurul Toplantısında, ilimizin çevre sorunları ve bu sorunlarla ilgili çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy Başkanlığında İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Vali Aksoy’un yanı sıra, Mersin Milletvekili Akif Akkuş, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin’in ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmesini sağlamak ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla oluşturulan MEKİK bünyesinde çeşitli komisyonlar oluşturulduğunu, bu komisyonların yapmış olduğu çalışmaların sunumlarla ortaya konulduğunu ifade ederek, “Bu sunumlara gerek eleştiriler gerekse önerilerle katkılar sağlanıyor. Çıkan raporlar ilgili kurumlara gönderiliyor, böylece yapılan çalışmalar değerlendiriliyor ve yeni çalışmalar yapılması sağlanıyor.” dedi. Daha sonra, Mersin’de çevre ile ilgili olarak yapılan çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından, Çevre Komisyonu Başkanı Nurten Acar tarafından ‘Çevre ve Orman Komisyonu Sonuç Raporu değerlendirildi. Komisyon Başkanı Acar, ‘ilimizin maruz kaldığı atıklar’, ‘ilçelerin katı atık durumları’, ‘katı atık sorunu ile ilgili çözüm önerileri’, ‘su kirliliği ve içme suyu durumu’, ‘belediyelerin kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi durumları’, ‘su kirliliği konusunda çözüm önerileri’, ‘hava kirliliği ve çözüm önerileri’, ‘plansız kentleşme ve görsel kirlilik’, ‘orman alanları’ gibi konularda komisyon üyelerine bilgi verdi.

-ÇÖPLERİN AYRIŞTIRILMASI- ÇÖP ÖĞÜTME MAKİNESİ
Çöplerin ayrıştırılması konusunun önemine değinen Vali Aksoy, bu uygulamaya Mezitli ve Yenişehir gibi düzenli yerleşim yerlerine sahip ilçelerde başlanabileceğini söyledi. Bu ilçelerden pilot mahalleler seçilerek eğitimlere başlanabileceğini kaydeden Aksoy, “Buna mutlaka bir yerden başlamamız gerekiyor. Vatandaşın kapısının önüne farklı atıkları atacağı alternatif kutular koyarak bunu özendirmek lazım.”dedi. Özellikle yeni iskan alan evlerde çöp öğütme makineleri kullanımını mecbur hale getirmek gerektiğini de öneren Aksoy, “Amaç, çeşitli atıkların öğütülüp sisteme verilmesini sağlamak. Sadece Mersin merkezde değil ilçelerde de uygulanabilirliği araştırılmalı” dedi.

-BERDAN VE SEYHAN NEHRİNİN KİRLİLİĞİNİN ÖNLENMESİ
Berdan ve Seyhan nehrinin kirliliğinin önlemesi konusunda yaklaşık bir yıl önce çalışma başlattıklarını hatırlatan Aksoy, “Tarsus-Kazanlı sahil bandında yapılacak olan turizm tesislerimizde çalışmalar son noktaya geldi. Tapular da çıktı. Maliye Bakanlığı’ndan izinlerinin gelmesi 1 haftalık bir süreç. Tapuların tesliminden sonra altyapı ve üst yapı çalışmalarında herhangi bir engel kalmayacak. Yol konusunda da önemli gelişmeler var. Bu konuya değinmemin nedeni şudur ki; bu turizm tesislerini yapıyorsak, buradaki denizde kirlilik olmamalı, varsa turizme yönelik çalışmalarımız çok anlam ifade etmeyecektir. Nehrin belirli bölgelerinden numuneler alındı, raporlar hazırlandı. Bizim sınırlarla ilgili olan kısımları biz tamamlayacağız. Diğer kısımları da Adana Valiliği ile görüşerek tamamlanmasını sağlayacağız.”dedi.

-SODA SANAYİİ’NDEKİ TEHLİKELİ ATIKLAR
SODA Sanayii içinde yer alan tehlikeli atıklarla ilgili olarak bilgi veren Aksoy, SODA Sanayii’nin yaklaşık 40 milyon TL’ye varan yatırım yaparak tehlikeli atığı tehlikesiz hale getirecek sistemini kurduğunu söyledi. Kasım 2009’dan itibaren bu sistemi çalıştırmaya başlayacaklarını ifade eden Aksoy, “Turizm tesislerine de yakınlığı düşünüldüğünde bölgemiz için büyük sıkıntı yaratan bu sorun da çözümlenmiş oldu.” dedi.

- BELEDİYELERİN KANALİZASYON SORUNU
-Özellikle sahildeki küçük belediyelerin kanalizasyonlarının ve arıtmalarının gerek turizm gerekse çevre sağlığı açısından önemli olduğunu dile getiren Vali Aksoy, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün ilgili Belediyelerle bu konuyu görüşmeleri gerektiğini söyledi.

-PAMUKLUK BARAJI
Mersin ve Tarsus’un içme suyunu karşılamak amacıyla Berdan Barajı’ndan sonra Pamukluk Barajı’nın da devreye gireceğini ve ihalesinin 5 Kasım’da yapılacağını söyleyen Aksoy, “Geçtiğimiz yıllarda Berdan Barajı’nda su seviyesi biraz düştü. Su sorun yaşamadık ama yaşamak ihtimali de vardı. Pamukluk barajı devreye girince su sorunumuz tamamen kalkmış olacak. “diye konuştu.

-YAYLA EVLERİNİN DOĞAYA UYGUNLUĞU
-Kırsal kesimde inşa edilen yapıların bölgeye ve doğaya uygun olmadığına dikkat çeken Aksoy, evlerin, bölgenin mimari yapısına, doğasına uygun yapılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi. Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne verilen talimat doğrultusunda köy evleri ile ilgili olarak proje geliştirip vatandaşlara ücretsiz olarak verileceğini ifade eden Vali Aksoy, “Bundan sonra yapılacak evlerin daha düzgün, doğaya uyumlu, bölge hava şartlarına ve iklimine uygun hale getirilmesi sağlanacak. Yaylalarımızda ‘yayla evi’ diye yapılan evler maalesef sadece beton yığını. Düzensiz ve görüntü kirliliği yaratıyor.Bunun önüne geçmeliyiz.”şeklinde konuştu.

SORUNLARI VE TALEPLER İLETİLDİ
-Toplantıda daha sonra, MEKİK üyeleri sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler. MESKİ Genel Müdürü Ömer Gülay, MESKİ ile ilgili olarak arıtma tesisi ve temiz içme suyu temini konularında bilgi verdi. İçme suyu yenileme çalışmalarının meşakkatli bir iş olduğunu, çalışmalar sonrasında asfaltlama işinin teknik olarak en az 4 aylık bir sürede gerçekleşebildiğini ifade eden Gülay, bu konuda Mersin halkından anlayış beklediklerini söyledi. İl Özel İdaresi Mali Kaynaklar Daire Başkanı Hasan Gökbel ise, caretta caretta ve Akdeniz foku gibi korunması gereken değerlerimizin ve ilimiz için çok önemli bir çevre değeri olan Göksu Deltası ile ilgili konuların da raporda yer alması gerektiğini söyledi. Tarsus Katı Atık Tesisi konusunda bilgi veren Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, bu konuda son aşamaya gelindiğini ifade ederek, yılbaşından sonra ihalesinin gerçekleştirilerek 18 ay gibi bir sürede bitirilmesinin planlandığını dile getirdi. Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Doğan ise, Mersin’de yapılması düşünülen havaalanı konusunda seçilen 3 yerden 2’sinin özel mülkiyet alanı olduğunu hatırlatarak, özel mülkiyet alanının seçilmesi durumunda işin gecikeceğini, havaalanının hazine arazisine yapılması gerektiğini söyledi. Çevre temizliği konusuna da değinen Doğan, “Turizm kenti olmak istiyorsak çevre temizliğine önem vermeliyiz. Özellikle Tarsus girişindeki görüntü, Mersin’in batı yanındaki güzelim görüntüsü ile çok çelişiyor. Belediyelerden bu konuda hassasiyet bekliyoruz” dedi. Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ise, taşocaklarının Tarsus için ciddi bir sorun teşkil ettiğini ifade ederek, bu konuda İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi’ne önemli görevler düştüğünü kaydetti.

-ASİAD’IN ÜYELİĞİ-
Toplantıda ayrıca, Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ASİAD) MEKİK’e daimi kurul üyeliği talebi değerlendirildi. ASİAD’ın, MEKİK’e üyeliği oy birliği ile kabul edildi.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çevre Haberleri

Dünya çevre liginde Türkiye nerede?

Dünya çevre liginde Türkiye nerede? Yale Üniversitesi Çevre Hukuku ve Politikası Merkezi ve Columbia Üniversitesi Yerbilimi Bilgi Merkezinin hazırladığ...

Siyanürlü Çevre kıyımı yine başladı!

Siyanürlü Çevre kıyımı yine başladı! Altın madeni arama çalışmaları için Kaz Dağlarına gelen bir heyet, sondaj ve etüt çalışmaları yapılan bölgede incel...
Yaşam ve zafere dair..06Kasım2010

FOTO GALERİ

MİNİ ANKET

Türkiye'de Nükleer Santral Kurulsun mu?
Tüm Anketler

GÜNCEL HAVA DURUMU

Detaylar için resme tıklayın.

© 2008-2010 Naturalhaber.com | Tüm Hakları Saklıdır.
RSS | Ana Sayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi