ANASAYFA HABER / MAKALE ARA FOTO GALERİLER VİDEOLAR TÜM ANKETLER

HABER / MAKALE ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Çalık Holding'ten Rafineri Brifingi

Çalık Holding'ten Rafineri Brifingi

Tarih 06Ekim2009, 18:11 Editör Yeşil Gündem

Çalık Holding tarafından Adana'nın Yumurtalık ilçesinde yapımı planlanan 9 milyar dolarlık petrokimya ve rafineri tesisiyle ilgili imar planı tadilatı talebini reddeden Adana İl Genel Meclisi üyeleri, holdinge bağlı enerji grubunun en üst düzey yöneticileri tarafından bilgilendirildi.

İl Genel Meclisi üyelerine kapsamlı bir sunum yapan Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç ve Enerji Direktörü Rıdvan Aktürk, tesisin Türkiye'de 1., dünya çapında 50. büyük yatırım olduğunu, Adana ve

Türkiye açısından büyük bir katma değer oluşturacağını belirterek meclis üyelerinden destek istedi.

Adana İl Genel Meclisi'nin bugün yapılan ekim ayı ikinci oturumuna Çalık grubunun Doğu Akdeniz Rafineri Projesi damgasını vurdu. Geçen ay yapılan oturumda söz konusu tesisin 1/100.000'lik imar planı tadilatı talebini CHP ve MHP'li üyelerin oylarıyla reddeden Adana İl Genel Meclisi üyeleri, yaklaşık bir saat boyunca Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç ile Boru Hatları ve Rafineri Direktörü Rıdvan Aktürk'ten brifing aldı.

Meclis üyelerine hitap eden Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Samsun-Ceyhan ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hatlarının buluştuğu Adana'da dünya petrollerinin yüzde 6'sının toplanacağına dikkat çekti. Söz konusu 3 boru hattından yılda ortalama 250 milyon varil ham petrol akacağına dikkat çeken Dinç, "Adana, petrolü rafine eden, depolayan, enerji üreten, dağıtımını yapan ve aynı zamanda petrol ürünleri üreten bir enerji cazibe merkezi haline geliyor. Biz bu proje için 4 yıldır

kapsamlı bir çalışma yaptık. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Bölgenin potansiyeline inanıyoruz. Bir özel sektör kuruluşu tarafından tek seferde yapılan Türkiye çapındaki 1., dünya çapında 50. büyük yatırım özelliği taşıyan bu 2 dev projemize meclis üyelerimizin desteğini bekliyoruz" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Çalık Enerji Direktörü Rıdvan Aktürk de, Adana Doğu Akdeniz Rafineri ve Petrokimya Projesi için 4 yıllık bir inşaat çalışması öngördükleri, 2 milyar dolarlık bir işçilik maliyetinin söz konusu olacağını, doğrudan ve dolaylı olarak 20 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Petrol boru hatları ve bağlı rafineri tesisi ile bölgenin bir enerji cazibe merkezi haline geleceğine işaret eden Aktürk, "Toplam yatırım tutarımız bölgede 9 milyar doları buluyor. Bu hem Türkiye hem dünya

için büyük bir yatırım demektir. Tek seferde özel sektör tarafından yapılan bu yatırım dünyanın 50. büyük yatırımıdır" dedi.

En son teknoloji ile yapılacak tesise ilişkin bütün çevresel etki çalışmalarının tamamlandığını ve uluslararası normlara uygun olduğunun altını çizen Aktürk, "Dünyada Viyana, Osaka ve Houston gibi şehir ve turizmle yan yana petrokimya tesisi örnekleri vardır. Bu yatırım Akdeniz bölgesinde ekonomik dengeleri Türkiye lehine önemli ölçüde değiştirecektir. Adana'nın gayrisafi milli hasılasına yüzde 30'luk katkı sağlayacak büyüklüktedir" dedi.

Meclis üyelerinin sorularını da cevaplandıran Çalık Enerji yetkilileri, tesisle ilgili ÇED raporlarının, Pazar Etüdü'nün, Jeoteknik ve Deniz Etüdü'nün, harita çalışmalarının tamamlandığını, İl Kültür, DSİ, Çevre ve Orman, İl Sağlık, Karayolları, Bayındırlık başta olmak üzere ilgili bütün kurumlardan olumlu değerlendirme aldıklarını bildirdi.

Yumurtalık ilçesi Demirtaş köyü yakınlarında 8 bin 456 metrekare alanda kurulacak tesisin bitkisel alan, toprak, deniz, doğa ve canlı popülasyonuna hiçbir olumsuz etkisinin söz konusu olmayacağını hatırlatan yetkililer, bölgedeki arazi sahiplerinden de anlayış beklediklerini sözlerine eklediler.

İl Genel Meclisi Başkanı Abdullah Torun, verdikleri bilgiler için Çalık yöneticilerine teşekkür etti. Torun, tesisin imar planı tadilatı talebine ilişkin maddenin komisyonlara havale edildiğini, komisyon raporlarının ardından önümüzdeki dönem yapılacak meclis oturumunda gündeme getirilerek oylanacağını kaydetti.

06 Ekim 2009 Salı haberfx

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çevre ve Enerji

Yasa tasarısı İkizdere değil, AB içinmiş!

Yasa tasarısı İkizdere değil, AB içinmiş! Çevre ve Orman Bakanlığı, tam da Rize İkizdere'deki hidroelektrik santrali ile ilgili SİT kararı tartışılırken ...

''Mobil Ev'' yollarda

''Mobil Ev'' yollarda Alternatif enerji kaynaklarını tanıtmak üzere 10 il gezecek ‘mobil ev’ 125 bin dolara yola çıkı...
Yaşam ve zafere dair..06Kasım2010

FOTO GALERİ

MİNİ ANKET

Türkiye'de Nükleer Santral Kurulsun mu?
Tüm Anketler

GÜNCEL HAVA DURUMU

Detaylar için resme tıklayın.

© 2008-2010 Naturalhaber.com | Tüm Hakları Saklıdır.
RSS | Ana Sayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi