ANASAYFA HABER / MAKALE ARA FOTO GALERİLER VİDEOLAR TÜM ANKETLER

HABER / MAKALE ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Leonardit, organik tarım'ın vazgeçilmezi!

Leonardit, organik tarım'ın vazgeçilmezi!

Tarih 30Temmuz2009, 17:25 Editör Yeşil Gündem

Organik tarımın vazgeçilmesi olan "Doğal Leonardit"in Kocaeli Bayisi olan Yasin Borlak, "Televizyonda bir belgeselde gördüm. Kömür gibiydi, daha çok madene benzettim. Belgesel ilerledikçe bunun Leonardit, yani 'Organik Tarım'ın vazgeçilmezi olan toprak düzenleyici olduğunun farkına vardım. Biraz araştırınca 'Doğal Leonardit'in Kocaeli bayisini buldum" diyor

O, 34 yaşında genç ve girişimci bir iş adamı. Adı Yasin Borlak. Köyde doğup büyümüş, tarım kadar hayvancılıkla da uğraşmış. Kısacası gübre kokusunu derin derin senelerce koklamış. Kendisine merak ettiklerimi sordum. Yıllarca hayvan gübresi kullanan birine Leonardit'i sorup bir de zararının olmadığını öğrenip faydalarını duyunca, açıkçası şaşırdım.

TAVSİYE ÜZERİNEYasin Borlak, arkadaş tavsiyesi ile Leonardit ile tanışmış. Önce kendi bahçesinde denemiş, olumlu sonuç alınca Kocaeli Bayiliği'ni almış. Halk dilinde "Azdıran gübre" deniliyormuş Leonardit için. Özellikle seralarda kullanıma başlanan Leonardit'in fiyatını yüksek olarak tahmin ediyordum. Meğer kilosu 1 TL'ymiş. Şimdilik fazla bilinmese de yayılmaya başlamış. İlk günlerde kilo ile vermiş. Bahçe sahiplerinden, seracılara kadar kullanıcısı sayısı gün geçtikçe artmış. Bir kilo ile verdiği 'Organik Leonardit'i artık 20 kiloluk torbalarda satmaya başlamış.  

ARKADAŞ TAVSİYESİ

 Leonardit macerası nasıl başladı?

Köyde büyüdük, bildiğimiz tek gübre hayvan gübresiydi. Tabii iş-güç, çalışma derken, bir arkadaş aracılığı ile Leonardit, yani toprak düzenleyicisi olan bu gübre ile tanıştım. Arkadaşım bana 'bunun adı azdıran gübredir. Bir kullan, hep kullanırsın" dedi. Aldım, köyde kullandım. Sonucuna gerçekten ben de şaşırdım. Sonra Kocaeli'de satılmadığını öğrenince, bayiliğini alayım dedim. İşte Leonardit maceram böyle başladı...

ORGANİK TARIM

 Leonardit nedir?

Öncelikle organik tarımı anlatmak lazım. Organik tarım; çeşitli nedenlerle kirlenen toprak ve çevrenin, doğal yöntem ve önlemlerle temizlenerek, kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan, yetkili kurumların onayladığı girdileri kullanarak yapılan tarım yöntemidir. Leonardit ise organik değeri azalmış, çoraklaşmış toprakların uzun süreli ıslahında, sağlıklı tohum çimlendirilmesinde, sağlıklı fide ve fidan dikiminde, kullanıldığı alanlarda bitkinin çevre ve diğer olumsuz etkilere olan dayanıklılığını artırmak amacı ile kullanılan, organik tarımın en önemli girdilerinden biri olan tamamen doğal ve bitkisel orjinli bir üründür.

NADİR OLARAK BULUNUR

 Leonardit, tamamen doğal o zaman.

Leonardit, yüksek oranda 'Humik Asitler' ile karbon, makro ve mikro besin elementleri içeren, kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddedir. Oluşumu milyonlarca yıl öncesi bitki ve hayvan kalıntılarının sıcaklık, nem, basınç, oksidasyon ve çok özel jeolojik şartlar gerektirdiğinden tabiatta nadir olarak bulunur ve kalitesi bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. İçerdiği yüksek oranda humik asitlerden dolayı önemli bir ekonomik değere sahiptir. İlk defa ABD-Kuzey Dakota Eyaleti'nde Dr. Leonard tarafından bulunmuş olmasından dolayı bu adı almıştır. Leonardit adı ABD ve Dünyanın pek çok ülkesinde genellikle kabul edilmekle beraber bazı ülkelerde 'Humat, Organik Humat, Humalit veya Humus' olarak da adlandırılmaktadır.

OLDUKÇA YENİ ÜRÜN

Bir gübre kadar maden niteliği de taşıyor anlaşılan.

Leonardit’in bir maden olarak tanınması ve yaygın olarak kullanılmaya başlanması oldukça yenidir. Buna rağmen, şimdiden, bazı ülkelerin maden varlıkları listelerinde ve üretim tablolarında ayrı bir maden türü olarak yer almıştır.

LEONARDİT'İN KUNLANIMI

 Peki tarımla kullanılması nasıl oluyor?

Leonardit’in tarımda kullanımı esas olarak iki şekilde olur: Katı (granül yada Pelet) veya Leonardit’in ekstraksiyonu ile elde edilen humatları (sıvı veya toz), katı (Granül veya Pelet).

Kullanım: Madenden çıkartılan Leonardit, kırılması, öğütülmesi, elenmesi, içerisindeki yabancı maddelerin temizlenmesi ve kurutulup suyunun alınması için bir dizi tesislerde, çeşitli ve uzun süreli işlemlerden geçirilir. Homojenizasyon işleminden de geçirildikten sonra torbalanıp tarlaya iletilen Leonardit (Toprağın, bitkinin ve Leonardit’in türü ve özelliklerine göre değişen oranlarda) toprakla karıştırılır.

SERTİFİKA SAHİBİ

 Organik tarıma uygun bir yapıya sahip mi peki?

Leonardit ve Leonardit’ten elde edilen humik asitler bütün dünya ülkelerince kabul edilmiş olan organik (Ekolojik) tarıma tam uygunluk sertifikasına da sahiptir. Gelişmiş ülkelerin tarımda kimyasal gübre ve ilaç kullanımına getirdikleri sınırlamalar ve yasakların yanı sıra organik tarım ürünlerine olan talep artışları da Leonardit kullanımının hızla yaygınlaşmasında önemli bir etken olmaktadır.

 Leonardit, tarım dışında nerelerde kullanılır?

Tarımda, organik toprak kondisyonlaşıcısı olarak kullanılır. Humik asit konsantresi (humat) üretiminde ana hammadde olarak kullanılır. Toprağın ıslah edilmesinde, sanayi artıklarının kirlettiği toprağın ve bunların oluşturduğu bataklıkların tümüyle temizlenmesinde. Buralardaki kötü kokuların giderilmesinde. Hava ve su filtre sistemlerinde de kullanılabilir

 

HER ÜRÜNE GÖRE

 Leonardit kullanımı her ürüne göre değişiyor mu?

Evet değişir. Örnek olarak bunu domates için verirsek; tarla hazırlığında ikinci sürümde kültürvatör veya diskaroyla 10-15 cm derinliğe dekara 40 kg, birinci çapada dekara 20 kg daha 'Organik Leonardit' verilmelidir. Eğer her ürüne uygun şekilde metod uygulanırsa, sera için mesela 1 haftada 1 kez ürün alınıyorsa bu, 2 günde bir ürün vermeye kadar gider. 

 Yani yüzde 100 daha etkili

Evet orası bir gerçek. Ürünü bir arkadaş tavsiyesi ile ilk denediğimde meyva tarlamda kullandım. Elma bahçesinde 3 ağacın köküne Leonardit döktüm. 1 hafta sonra o ağaçların yapraklarındaki canlanmayı inanın fark ettim. Diğerleri daha meyva vermeden aldığım sonuç beni şaşırttı.

HAYVAN GÜBRESİ İLE FARKI

 Peki hayvan gübresi ile arasındaki fark ne?

Altlıksız alınır, gübre çukurunda saklanmaz, üzeri kapalı değildir ve sıkıştırması yapılmaz. Yağmur ve havalanmaya açıktır, besin elementleri için koruyucu kullanılmaz. Genellikle küçük öbekler halinde ve eğimli toprak alanlarda biriktirilir. Olgunlaşmadan kullanılır veya satışla kullanıma sunulur. Dışkının depolanmasında hayvanın yaşı, cinsi ve yediği yemin kalitesi, altlığı dikkate alınmaz. Yani dışkı aslında gübre amaçlı değil, yakıt amaçlı kullanımda önem arz eder. Çiftçi de ahır gübresinin artık ahırdan alınan dışkının her hangi bir yere serpilmesiyle faydalı olmayacağının bilincindedir. Ancak biraz önce bahsettiğim gibi hayvan sayısı ve dışkı miktarı bu kullanımı sınırlamaktadır. Bütün bunlar maalesef ahır gübresi kullanımında Türk çiftçisinin handikaplarıdır

KOKU FAKTÖRÜ

Bir de koku faktörü var

Ahır gübresinin yanmışının da yanmamışının da kokulu olacağı ve çürüme tamamlanıncaya kadar devam edeceği kesin. Fakat bu alanlar çocukların ve diğer insanların eğlenme, dinlenme ve hissetme alanlarıysa içinden çıkılmaz hal alıyor. Koku kadar bir de hayvan gübresinin kullanıldığı çimleme alanlarında yabancı otlar ortaya çıkıyor.

 Peki fiyatı nedir bunun? Oldukça pahalıdır herhalde.

Aslında değil. Biz genelde toptan satış yapıyoruz. Ama isteyene genelde çiçekleri için alanlara kilo olarak da veriyoruz. Kilosu 1 TL. 


LEONARDİT'İN FAYDALARI

* Leonardit, içeriğinde bulunan maddelerin yüksek su tutma özelliği nedeniyle sulama suyundan tasarruf sağlar, kurak dönemlerde bitki su tüketimini karşılar ve bitki kök bölgesini nemli ve serin tutar. Bitkinin soğuğa, sıcağa ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılığını artırır.

* Leonardit, bitki hücrelerinin geçirgenliğini, bitkilerde ürün kalitesini, toprakta biyolojik aktiviteyi artırır. Bitki enzimlerini aktif hale getirir. Fotosentezi teşvik eder. Toprak pH’sını düzenler. Çimlenme gücünü, hızını ve toprakta ısınmayı artırır. Toprak havasındaki bileşimi zenginleştirir.

* Leonardit, organik tarım için önemli bir girdidir. Yüksek oranda hümik asit ve fülvik asit içerir. Kireçli topraklarda toprak pH'sını düşürür ve bitkinin besinleri kolay ve sürekli almasını sağlar. Şelatlama özelliğine sahiptir. Toprağı organik maddece zenginleştirir.

* Leonardit, toprakların sıkışması ve kaymak tabakası oluşumunu engeller. Toprağın hava kapasitesini ve havalanmasını artırır. Suda çözülebilir besin maddelerinin topraktan yıkanmasını engeller. Kök solunumunu teşvik eder.

* Leonardit, toprağı organik ve mineral maddece zenginleştirir. Toprağın su tutma kapasitesini artırır. Toprağın katyon değişim kapasitesini fazlalaştırır.Toprağın tavlı kalmasını sağlar. Organik tarımda kullanılabilir.

Kocaeli Gazesi

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Organik Yaşam/Tarım

Zarar vermeden beslen

Zarar vermeden beslen Tarımda kullanılan böcek ilaçları toprağı ve bizi zehirliyor, hayvancılık için ormanlar yok ediliyor... Peki ama dü...

''Apartman tarımı"

''Apartman tarımı Toprakla bu yeniden kavuşma, çok yeni olmayan balkonda saksı yetiştiriciliğinin yeni bir dönemi. Çicek yetiştirmeni...
Yaşam ve zafere dair..06Kasım2010

FOTO GALERİ

MİNİ ANKET

Türkiye'de Nükleer Santral Kurulsun mu?
Tüm Anketler

GÜNCEL HAVA DURUMU

Detaylar için resme tıklayın.

© 2008-2010 Naturalhaber.com | Tüm Hakları Saklıdır.
RSS | Ana Sayfa | İletişim

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi